b_200_150_16777215_0___images_stories_17rik_12-17_img_0674.jpgСьогодні, 15 грудня, у Перемишлянській райдержадміністрації відбулось засідання оргкомітету із підготовки та відзначення 110-ї річниці від дня народження і 75- річниці від дня загибелі першого командира військових вишкільних відділів УПА – Північ Василя Івахіва.

Члени оргкомітету внесли пропозиції щодо організації проведення заходів у навчальних закладах, установах культури, а також обговорювали питання підготовки до підсумкового районного заходу у с.Подусільна.

Нагадаємо, що згідно рішення районної ради від 17 листопада поточного року, 2018 рік проголошений Роком Василя Івахіва. А відтак, заходи будуть проводитись упродовж року.

 

Івахів Василь Григорович, псевдо «Сом», «Рос», «Сонар» народився 18 квітня 1908 року в с. Промова Теребовлянського району Тернопільської області.

 

 

Початкову освіту здобув у с. Подусільна Перемишлянського району.

Навчався в українській приватній гімназії ім. Володимира Великого на Рогатинщині. Навчаючись у гімназії, Василь став активним членом організації «Пласт».Після закінчення гімназії в 1930 році, Василя забрали до польського війська, там він закінчив старшинську школу польської армії.

Василь Івахів ще студентом Рогатинської гімназії сформувався як активний діяч Організації Українських Націоналістів. В’язень Бережанської,Золочівської, Львівської тюрми, мученик концтабору Береза-Картузька за польської влади.

1939-1941 роки – учасник військових курсів у Кракові.

1941 рік – командир підстаршинської школи ОУН в м. Поморяни Львівської області.

1942-1943 роки – військовий референт ОУН на північно-західних українських землях.

1943 рік – військовий керівник перших збройних відділів УПА та перший шеф Крайового військового штабу УПА-Північ.

Загинув геройською смертю в бою з німецьким підрозділом 13 травня 1943 року під с. Чернишем на підступах до міста Колки, що на Волині.

 

15 травня 1943 року в с. Бечаль Костопільського району головне командування Української повстанської армії ховало трьох видатних командирів УПА: Василя Івахіва на псевдо «Йосип Сонар», «Сом» та його побратими Юліан Ковальський на псевдо «Джин» та Семен Снятецький, на псевдо «Рулящий».

Посмертно В. Івахів підвищений до чину підполковника, а 10 серпня 1997 року в с. Подусільна постав меморіальний пам’ятник герою національно-визвольної боротьби ОУН-УПА Василю Івахіву.

В честь його скомпонована пісня УПА «Гей там на Півночі, на Волині» автор слів вірний товариш Василя Івахіва Микола Галечко (о. Василь Прийма).

10 серпня 1997 року у с. Подусільна Перемишлянського району відкрито меморіальний пам’ятник герою національно-визвольної боротьби ОУН-УПА Василю Івахіву.

15 травня 2004 року на братській могилі с. Бечаль Костопільського району на Рівненщині відбулося відкриття пам’ятника та панахида.

Українська Повстанська Армія – це гордість української нації. Василь Івахів став легендою, символом мужності в боротьбі за незалежність України.

У пам’ять про Василя Івахіва,  як легендарного героя національно-визвольних змагань, українських народ оспівав у найвідомішій повстанській пісні „ Гей на Півночі на Волині зродилась армія УПА” яку написав молодий повстанець і вірний товариш Василя Івахіва Микола Галичко (отець Василь Приймам)