Чому допомога не оподатковується ПДФО?

У травні 2020 року, коли писався згаданий лист, не оподатковувати допомогу по частковому безробіттю була лише одна підстава. Проте вона діяла до початку карантину, а отже, навіть, до змін в ПКУ, про які ми нагадаємо далі, цю допомогу можна було не оподатковувати.

Відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування  згідно зі законом.

А потім в ПКУ були внесені зміни, про які в цьому листі йдеться як про законопроект. Зараз ці зміни вже діють. При цьому, хоча в ПКУ говориться, що допомога не оподатковується «на період з 02 квітня 2020 року», податківці роз'яснюють, що звільнення від оподаткування поширюються на всі суми допомоги по частковому безробіттю, надані  в період карантину.

Чому допомога не оподатковується військовим збором?

Це теж наразі норма ПКУ, яка на момент написання листа була ще тільки в законопроекті.

Підрозділ 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ п. 16-1 було доповнено пп. 1.10, згідно з яким звільняються від оподаткування військовим збором доходи, зазначені в п. 13 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Отже, як ПДФО, так і ВЗ допомога по частковому безробіттю, надана в період карантину, не оподатковується.

Чому на допомогу не нараховується ЄСВ?

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ базою для нарахування єдиного внеску є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Отже, допомога по частковому безробіттю на період карантину не є базою нарахування єдиного внеску. Так вирішив Мінфін і такої ж думки податківці.