_1603456256_613x321.8477937531_3_0.jpeg

112 спортсменів Львівщини отримають грошові винагороди за успішні виступи на національних змаганнях - за підсумками третього кварталу цього року. Отримають премії і 74 тренери, що готували їх до чемпіонатів. Загальна сума винагород  -  майже 800 тисяч гривень.

Така практика відзначення спортсменів на Львівщині існує з 2017 року.


 

«На жаль, через карантинні умови цього року не можемо вручити грошові винагороди спортсменам урочисто. Вони отримають кошти на свої банківські картки», - розповідає керівник управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА Роман Хім’як.

Розпитали Романа Івановича детальніше, як працює обласна програма мотивації  спортсменів.

Що спонукало до впровадження матеріальних винагород на рівні області?

— Спорт - це завжди про великий спектр роботи над собою. Це не лише про наполегливі щоденні тренування, а й про силу волі, самообмеження, готовність працювати понаднормово для найвищого результату. Топовими національними та світовими спортсменами завжди захоплюється молодь. І це, безсумнівно, правильний приклад для наслідування.

Львівщина має сотні спортсменів, які теж можуть стати для когось кумиром в хорошому сенсі. Важливо їх промувати, а ще мотивувати на нові звершення. І хоч матеріальний фактор не завжди є визначальним, думаю, усі погодяться, що він таки відіграє важливу роль.

Раніше на Львівщині існували стипендії для найкращих спортсменів, однак їх виплачували лише один раз на рік, та й розміри були незначними. Також не існувало чітких критеріїв вибору спортсменів, яким призначалась стипендія. Ми ж з командою управління розробили чіткий порядок, в якому зафіксовані конкретні суми за конкретні змагання, задекларовано коли і як саме здійснюється виплата винагород, тощо.

Яких саме спортсменів нагороджують грошовими винагородами?

— Це люди, які стають своєрідними спортивними амбасадорами Львівщини на національному та міжнародному рівні. Відповідно до порядку призначення винагород, грошові премії виплачуються спортсменам, які зайняли перше - шосте місця на Олімпійських іграх, а також перше - третє місця у складі збірних команд України на офіційних міжнародних змаганнях. Сюди належать Паралімпійські, Дефлімпійські, Всесвітні, Європейські, Юнацькі Олімпійські ігри, Ігри нескорених «INVICTUS GAMES». Звісно, нагороди також отримують переможці та призери чемпіонатів світу, Європи та України серед дорослих, молоді, юніорів та юніорок, призери кубків світу серед дорослих та Всесвітньої шаховій олімпіади.

Про які суми йдеться? Хто отримує найбільше?

Найбільші суми ми виплачуємо за медалі мультиспортивних змагань - великих форумів, які відбуваються раз на два або чотири роки та об’єднують десятки різних дисциплін і видів спорту. Наприклад, за призові місця Олімпійських змагань передбачені винагороди від 45 до 100 тисяч гривень. Ті, хто демонструє високі результати на чемпіонатах світу, отримують від 30 тисяч гривень до 50-ти. Спортсмени, яким вдається вибороти титул чемпіона Європи, отримують 30 тисяч гривень. Переможці національних змагань отримують 6 тисяч гривень, а призери - по 3 та 4 тисячі відповідно до зайнятого місця.

Як гадаєте, цього достатньо?

— Розуміємо, що звичайно ні. Однак бюджет Львівщини, на жаль, обмежений. Водночас слід зауважити, що сумарно на ці видатки з обласного бюджету щорічно виділяється 2 мільйони гривень. Цей показник є одним з найвищих в Україні. Ми не можемо запропонувати нашим спортсменам вже зараз більших сум, проте розуміємо, що це необхідно, тож шукаємо шляхи їх збільшення.

Чи існують такі системи мотивації на державному рівні?

— Так, розмір і порядок виплати премій за високі результати на міжнародних змаганнях у видах спорту, що визнані в Україні та підписали угоду із Всесвітнім антидопінговим агентством, визначаються постановами Кабінету міністрів. При розробці обласного порядку присвоєння премій ми орієнтувались на міністерський приклад. І на державному, і на обласному рівні існує градація за віком: чемпіони серед молоді, юніорів та юніорок отримають одну суму, а серед дорослих іншу. Також і в нашому, і міністерському порядку передбачено, що виплата нагороди за перемоги на змаганнях з олімпійських видів спорту є вдвічі більшою, ніж за неолімпійські.

Як щодо інших областей? Чи функціонують ще десь такі програми?

— У 2017 році ми були одними з перших, хто ввів таку систему мотивації на рівні області, взявши за основу постанову Кабінету міністрів України. Згодом такі програми ввели на Рівненщині, Волині, Донеччині та в ряді інших областей. Однак навіть зараз такі стимулюючі доплати є далеко не у всіх регіонів. Як на мене, вони мають існувати на всіх рівнях. Схожі програми слід ввести і в об’єднаних територіальних громадах — спортсмени матимуть додатковий стимул займати призові місця на обласному рівні, це натомість сприятиме яскравішому змагальному процесу. Відтак,  опосередковано і підвищенню рівня майстерності спортсменів, що представлятимуть Львівщину на національних змаганнях.

Які думки висловлюють про грошові винагороди самі спортсмени?

— І атлети, і ми розуміємо, що це лише необхідний мінімум, коли ми говоримо про вагомі здобутки у спорті вищих досягнень. Сприймають по-різному. Тут багато важить, як людина загалом дивиться на життя. Хтось отримує справді значні суми і залишається незадоволеним, а хтось вдячний і за мінімум. Розуміємо, що всім вгодити не вийде, однак системна робота, зокрема і в царині матеріальної сатисфакції спортсменів, згодом дасть потужні плоди.

Розмовляла Марія Оринчак