_1603965400_613x321.61506849315_3_0.jpeg

Щорічно 29 жовтня у всьому світі відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом. Про перебіг захворювання, ознаки, небезпеку та чинники, які допоможуть запобігти його виникненню інформують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА.


 

Інсульт - це захворювання, що розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання ділянки головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком цього є  порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що своєю чергою викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від локалізації ураження, можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті тощо.

Ознаками інсульту можуть бути: раптова м’язова слабкість, затерпання чи поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги чи однієї половини тіла, раптове ускладнення при розмові або розумінні мови, раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока, надзвичайно сильний головний біль, втрата рівноваги, запаморочення, блювання (у поєднанні з іншими симптомами).

П’ять ознак небезпеки: М – мова (раптове порушення мови), О – обличчя (асиметрія обличчя), З – запаморочення (нудота, втрата рівноваги), О – око (раптове зниження або втрата зору), К – кінцівки (раптова слабкість або оніміння в руці чи нозі).

4,5 години – це час, протягом якого пацієнту з інсультом повинна бути надана фахова медична допомога, щоб уникнути серйозних наслідків.

Щороку в Україні виникає 120-150 тисяч інсультів, але абсолютної більшості з них можна уникнути. Результати наукових досліджень свідчать, що близько 90% всіх інсультів обумовлені 10 факторами ризику, на які ми можемо ефективно впливати.

У світі майже половина всіх інсультів пов'язана з артеріальною гіпертензією, близько 1/3 - з недостатньою фізичною активністю, приблизно 1/4 - з поганим харчуванням, понад 1/4 - з надмірним рівнем холестерину, до 1/5 - з ожирінням, до 1/10 - з курінням та до 1/10 - з миготливою аритмією.

На Львівщині щодня стається приблизно 17 нових захворювань на мозковий інсульт, на рік це близько 6200 випадків.

Здоровий спосіб життя, фізична активність та здорове харчування, постійний контроль стану здоров’я, обмеження вживання алкоголю та контроль ваги тіла – це ті чинники, які допоможуть вам запобігти виникненню інсульту і залишатись здоровим.