_1613127467_613x321.94379844961_3_0.jpeg

Торік стартував проєкт з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта». До участі активно долучилась бібліотечна галузь. У рамках цієї  програми між бібліотеками Львова та області розподілили 300 комплектів нової комп’ютерної техніки. Крім цього, в закладах обласного підпорядкування завершили оцифровувати каталоги загальної бази книг автоматизованою системою Koha.

Торік на новий лад почала працювати і Львівська обласна бібліотека для дітей.

 

 

«Наша бібліотека має електронний каталог з 1994 року. Усі книги, газети та журнали є у базі даних. Читачів ми також обслуговуємо в електронному режимі, тому в нас немає паперових формулярів. В автоматизованій системі Koha ми працюємо вже рік і бачимо безліч переваг перед старим програмним забезпеченням. Koha підтримує міжнародні стандарти, з нею можна взаємодіяти з будь-якого ґаджета. Користувач може замовити книгу на сайті бібліотеки через електронний каталог, подивитись, які книги є у фонді, створити особистий кабінет, бронювати потрібні видання і продовжувати термін користування ними. Це дає великі переваги як для читачів, так і для працівників, які тепер позбавлені багатьох «паперових» операцій, адже всі книги мають унікальні штрих-коди. Якщо людина має електронний читацький квиток, вона може зайти на свій профіль й переглянути книги, які вже прочитала, або ті, які має повернути», – розповідає завідувачка відділу інформаційних технологій бібліотеки Ольга Конасова.

Під час карантину бібліотека запровадила послугу «Книга на замовлення». Читач може замовити книгу онлайн, варто знати лише її автора та назву. Працівники опрацьовують запит і повідомляють читача, коли він зможе забрати замовлення. Така послуга дозволяє бібліотеці працювати навіть у період пандемії. Варто зазначити, що книги впродовж 14 днів після їх повернення також проходять обсервацію.

Львівська обласна бібліотека для дітей оснащена необхідною сучасною технікою, яка дозволяє навчати дітей програмуванню, 3D-моделюванню та медіаграмотності. Торік бібліотека закупила необхідне обладнання для курсу робототехніки, а ще 3D-ручки та окуляри віртуальної реальності.

«Ми слідкуємо за технологічними новинками і намагаємось активно їх впроваджувати. В основному це відбувається за рахунок ґрантових коштів. Окремі проекти ми змогли реалізувати за підтримки Львівської обласної держадміністрації. Торік, наприклад, за рахунок коштів обласного бюджету ми отримали 4 ноутбуки, у 2019 році – придбали 3D-принтер, кошти на який виграли в конкурсі мікропроєктів від Львівської обласної ради. Завдяки Обласній програмі поповнення книжкових фондів наша бібліотека щороку отримує 200 тис. грн на закупівлю книг і періодичних видань. І, повірте, ці книги довго на полицях не лежать, бо їх активно читають діти та дорослі», –  розповіла директорка Львівської обласної бібліотеки для дітей Лариса Лугова.

Бібліотека проводить багато освітніх заходів та майстер-класів для дітей, реалізує чимало цікавих проєктів. За словами завідувачки відділу обслуговування користувачів Катерини Сухоребської, незабаром тут розпочне свою роботу швейно-вишивальна майстерня «Муліне», де виготовлятимуть екологічні торбинки та захисні маски.

Також триває підготовка до запуску проекту «Бібліотека насіння», у якому разом з книгами читачам видаватимуть насіння. Ідея полягає в тому, щоб показати дітям, як саме ростуть рослини. Охочі зможуть позичити насіння квітів, городини, зібрати свій урожай і, за бажанням, повернути частинку насіння у бібліотеку для поповнення насіневих ресурсів. А ще тут вчать дітей сортувати сміття. Всі ці ініціативи – частина великого бібліотечного проєкту «ЕкоЛеотека», який, до речі, увійшов у п’ятірку найкращих бібліотечних екопроєктів світу у міжнародному конкурсі «GreenLibrary».

Бібліотечна мережа Львівської  області складається з 1247 бібліотек, 880 з яких - у сільській місцевості.

«Львівська обласна бібліотека для дітей – це приклад бібліотеки, яка йде в ногу з часом  і задовольняє потреби сучасного читача. Те, якою сьогодні є Львівська обласна бібліотека для дітей, – заслуга фахового керівництва та професійних працівників, які справді люблять свою роботу. Та, звісно, щоб втілювати сміливі ідеї та реалізовувати нові бібліотечні проекти, необхідна і фінансова підтримка. Сьогодні, у зв’язку з децентралізацією триває клопіткий і складний процес передачі закладів культури від районів до об’єднаних територіальних громад. Та це ніяк не стане на заваді реалізації обласних програм на підтримку бібліотек. Серед найважливіших - поповнення бібліотечних фондів сучасними українськими виданнями, а ще конкурс, який ми започаткували цього року «ТОП-10 бібліотек області», який  дасть можливість забезпечити бібліотеки новим технічним обладнанням та реалізувати нові сучасні бібліотечні проекти», - розповіла заступниця директора департаменту культури та релігії Тетяна Плугатор.

«Знаю, що через новий адміністративно-територіальний устрій працівники галузі культури досить схвильовані. Побоюються, що може відбутися масова ліквідація закладів. Хочу зауважити, що ліквідація закладів культури здійснюється лише за погодженням Міністерства культури та інформаційної політики України, а міністерство проти необґрунтованих дій у цій сфері. Натомість вітається реорганізація таких закладів. Якщо ж говорити про бібліотеки, то їх реорганізація, якщо вона обґрунтована і з дотриманням соціальних нормативів, передбачає оптимізацію та наповнення закладів новим якісним змістом. Реорганізація – це можливість бібліотекам зі звичайних книгозбірень трансформуватися у сучасні культурно-освітні майданчики для живого спілкування і проведення заходів та дозвілля молоді. Такий процес оживить наші бібліотеки і посилить їхню роль у вихованні нашої молоді», - зауважив голова Львівської ОДА Максим Козицький.