DSCF6794_1456750599_613x459.75_3_0.jpg

Владики католицьких та православних українських церков звернулися до своїх вірних через проблему, з якою дуже часто стикаються українці, не отримуючи власних, зароблених нелегкою працею грошей або отримуючи їх із значним запізненням. Зокрема у зверненні Владики наголошують на тому, що невиплата справедливо заробленої плати є не лише негативним суспільним явищем, але й одним із найважчих гріхів людини.

Звернення ухвалили на засіданні Ради єпископів Львівської області, яке відбулося нещодавно за участі керівництва Львівської облдержадміністрації. Його підписали: Владика ІГОР Возьняк, Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ; Владика ДИМИТРІЙ Рудюк, Митрополит Львівський і Сокальський УПЦ КП; Владика МАКАРІЙ Малетич, Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель УАПЦ; Владика ФІЛАРЕТ Кучеров, Єпископ Львівський і Галицький УПЦ; Владика ЯКІВ Макарчук, Архиєпископ Дрогобицький і Самбірський УПЦ КП; Владика ЯРОСЛАВ Приріз, Єпископ Самбірсько-Дрогобицький УГКЦ.

Владика МЕЧИСЛАВ Мокшицький, Архиєпископ, Львівський Римсько-Католицький Митрополит; Владика МИХАЇЛ Колтун, Єпископ Сокальсько-Жовківський УГКЦ; Владика ТАРАС Сеньків, Єпископ Стрийський УГКЦ.

Текст звернення:

Про гідність праці і гріх затримки чи невиплати заробітної плати

Довершивши своє творіння створенням людського роду, Бог запрошує людину обробляти і доглядати Едемський сад. Це свідчення особливої гідності людини – бути співтворцем з Господом.

Ісус Христос, навчаючи своїх апостолів і тих, хто великими громадами ходив за ним, часто використовує образ праці для пояснення свого вчення. Свій прихід у світ і завдання дванадцятьох своїх учнів Він порівнює з працею у винограднику (Мт. 20, 1-16; 21, 33-41), з працею сівача в полі (пор. Мт. 13, 3-23), зі збором врожаю.

Зрештою, сам Спаситель працює теслею в майстерні свого земного опікуна Йосифа (пор. Мк. 6, 3) і свою місію називає працею: "Отець мій працює аж по сю пору, тож і я працюю" (Йн 5, 17).

Праця не лише забезпечує людину та її родину найнеобхіднішими засобами для існування, а й дозволяє творчо розвиватися. Праця – основа національного багатства, цивілізаційного розвитку. Якщо ми глянемо на заможні країни, то помітимо, що там створені належні умови праці та забезпечена належна і достойна винагорода.

Так як усе сотворене призначене було Творцем на спільне благо для усього людства, так і національне багатство, творене працею, повинно бути спільним благом для усього народу. Тут не йдеться про однаковий і рівний розподіл усього між усіма, а про справедливий розподіл доходів за здібностями і продуктивністю працівників. Людина через гідну винагороду своєї праці повинна мати справедливу частку в національному багатстві.

Тому так гірко і прикро ставати свідком гріха, який повторюється з прадавніх часів – привласнення чужої праці, відчуження робітника від плодів його праці. Затримка чи невиплата заробітної плати – гріх, що волає про помсту до Господа. "Ось затримана вами платня робітникам, що жали ваші ниви, кричить, і голосіння женців дійшло до Господа сил" (Як 5, 4). Бо позбавити заробітку означає поставити людину і цілу її родину на межу виживання – що прирівнюється до замаху на життя людини. "Горе тому, хто будує свій дім несправедливістю і свої світлиці беззаконством, хто силує ближнього дарма працювати й не дає йому заробітку" (Єр. 22, 13).

Горе тóму, хто випробовує Божу терпеливість своїм гріхом і жадобою збагачення чужим коштом. До таких Бог промовляє на сторінках Святого Письма: "Не утискатимеш убогого й нужденного поденника, чи то він із твоїх братів-одноплемінників, чи з приходнів, які перебувають у твоїй землі, у твоїх містах. Того ж самого дня виплатиш його заробіток, ще перед заходом сонця; бо він убогий, і всією душею чекає виплати; тож не закликатиме проти тебе Господа, та й ти не матимеш гріха". (Втор. 24, 14-15)

Тож закликаємо усіх, від кого це залежить, керівників, власників підприємств, установ: виплачуйте вчасно заробітну платню своїм працівникам, дбайте, щоб ця платня та умови праці були гідними людини!

Чиніть так і будете справедливими в очах Господніх!

Рада Єпископів Львівської області